Glukomer a meranie glykémie pri cukrovke

14.11.2021

Čo je to cukrovka?

Diabetes mellitus (cukrovka) je ochorenie, ktoré vzniká poruchou tvorby inzulínu, prípadne jeho nedostatkom. Inzulín je hormón produkovaný pankreasom, a tým je organizmus neschopný prijatú glukózu využiť. Toto ochorenie sa objavuje bez ohľadu na vek čoraz častejšie a vyskytuje sa v dvoch formách.

Diabetes prvého typu sa vyskytuje predovšetkým u detí, a preto sa často nazýva aj detský diabetes. Jej výskyt u dospelých však takisto nie je ničím ojedinelý. V priebehu tohto ochorenia sa produkuje inzulín v nedostatočnom množstve. Je to spôsobené tým, že vlastný organizmus ničí pankreas, ktorý inzulín vytvára, takže ide o autoimunitné ochorenie. Tento typ nazývame dependentný diabetes (závislý na inzulíne).

Diabetes druhého typu sa vyskytuje najmä u dospelých a detí trpiacich nadváhou, prípadne obezitou. V prípade tohto typu cukrovky má organizmus zníženú citlivosť na inzulín, ktorého sa, naopak, produkuje zbytočne veľa. Ak vám diagnostikujú tento typ cukrovky, je potrebné schudnúť, brať predpísané lieky a dodržiavať diétu, ktorá spočíva v pravidelnej strave a obmedzovaní tukov a sacharidov. Tento typ nazývame non-dependentný diabetes (nezávislý na inzulíne).

Ako sa prejavuje cukrovka?

Diabetes sa väčšinou prejavuje kombináciou viacerých symptómov v závislosti od jeho typu.

  • častý smäd,

  • časté močenie (súvisiace s väčším množstvom prijatých tekutín),

  • náhly úbytok váhy,

  • dych zapáchajúci po acetóne,

  • neustály hlad,

  • u detí sa môže vyskytovať nočné pomočovanie

  • pocity únavy

alebo

  • sú namerané zvýšené hodnoty krvného cukru - glukózy nalačno nad 7 mmol/l dvakrát, v dvoch rôznych dňoch,

  • sú prítomné klasické príznaky diabetu a náhodná glykémia presiahne 11,1 mmol/l,

  • je glykémia zmeraná pomocou orálneho glukózového tolerančného testu vyššia než 11,1 mmol/l.

Čo robiť, keď už mám cukrovku?

Keď už nastane toto ochorenie, je dobré mať hodnoty glykémie pod kontrolou. Ideálnou voľbou na meranie hladiny glykémie je glukomer, pri ktorom sa lancetovým perom, pomocou ihly odoberie kapilárna krv, najčastejšie z prstu a následne vloží do glukomera, ktorý výsledok vyhodnotí.

Pravidelné kontrolovanie hodnoty glukózy v krvi je jediný spôsob, ako zistiť, či sú vaše hodnoty v norme. Existuje celý rad faktorov, ktoré môžu tieto hodnoty ovplyvniť a spôsobiť neželané výkyvy. Sú nimi napríklad jedlo, cvičenie, lieky, alkohol alebo stres. Čím častejšie si meriate tieto hodnoty, tým lepšie viete odhadnúť, ako na tieto faktory reaguje vaše telo.

Vždy je dobré byť opatrný a nepodceniť akékoľvek príznaky nízkeho cukru v krvi (hypoglykémie) alebo vysokého cukru v krvi (hyperglykémie). Ak pociťujete prejavy niektorého z príznakov cukrovky, je nevyhnutné okamžite zmonitorovať stav cukru v krvi a podľa toho konať.

Správna hladina cukru v krvi je udržiavaná v určitej miere a naše telo sa ju za pomoci regulácie snaží udržať vo vhodnom rozmedzí. Čo je dôležité pre adekvátny chod organizmu, činnosť orgánov a primeranú funkciu všetkých buniek a tkanív. Tieto hodnoty by sa mali u zdravého človeka pohybovať v rozmedzí 3,3 - 6,6mmol/l nalačno (odber z kapilárnej krvi) a pod 8,5mmol/l po jedle. V literatúre a v rôznych publikáciách sa vyskytujú malé odchýlky v hodnotách glykémie. Podobne je to aj v prípade porovnania rôznych laboratórií, keď majú nastavené svoje referenčné hodnoty. Glykémia sa líši aj v závislosti od typu krvi.

Nová éra inteligentného manažmentu liečby diabetu - Contour plus

Vďaka prepojeniu glukomera s aplikáciou v smartfóne môžete dosiahnuť zjednodušenie manažmentu liečby vášho diabetu. Výsledky glykémie zaznamenávané počas celého dňa sa môžu automaticky synchronizovať a ukladať. Postupom času môžu tieto výsledky poskytovať zmysluplné prehľady toho, ako vaše činnosti ovplyvňujú vaše hladiny glykémie, čo vám môže pomôcť lepšie porozumieť vášmu diabetu. Jednoducho použiteľný a presný inteligentný glukomer CONTOUR®PLUS ONE sa jednoducho prepojí s aplikáciou CONTOUR®DIABETES v mobile aby sa mohli zaznamenávať všetky vami namerané hodnoty glykémie a aby vám pomáhali zvládať manažment liečby diabetu moderným spôsobom. Tento inteligentný systém vám umožňuje upraviť svoju životosprávu tak, aby sa dosiahol optimálny manažment liečby vášho diabetu.


Základné pravidlá pri meraní

Základné pravidlá pri meraní

Meranie uskutočňujeme najlepšie na lačno a snažíme sa určiť určitý pravidelný časový harmonogram kedy si budeme merať glykémiu. Týmto spôsobom rýchlejšie zaregistrujeme prípadné výkyvy v hodnotách.

Do prístroja (glukometer) si vsunieme druh prúžku od výrobcu správnou stranou. Počkáme kým sa nám na displeji nezobrazí symbol kvapky krvi (väčšina prístrojov). Následne zoberieme do ruky lancetové pero s nasadenou ihlou a pichneme si do prsta a krv následne priložíme z boku na prúžok v prístroji.  Odčítame a zapíšeme si hodnoty do písanky. Hodnoty glykémie na lačno by mali byť v rozmedzí 3,3 mmol/l až 6,6 mmol/l nalačno.

Je dobré si zapamätať, že jedna ihla sa môže použiť aj opakovane, ale iba ak samotnú ihlu používa iba jeden pacient. V prípade, že viacej pacientov používa rovnaké pero, tak ihlu treba vymeniť po každom použití.

Ak potrebujete poradiť, neváhajte sa s nami poradiť priamo vo výdajni.


U nás vo výdajni nájdete:

Široké množstvo prúžkov ku glukomerom od rôznych výrobcov a značiek.  Náš tím vo výdajni Zdravotníckych potrieb Santé Vám ochotne pomôže pri výbere správneho glukomeru a príslušenstva z nespočetného množstva druhov.

Zaujímavosť

Jeden mýtus na záver - cukrovku spôsobuje hlavne konzumácia sladkého

Možno aj vás zmiatol názov tejto choroby a automaticky prisudzujete jej vznik ku konzumácii sladkých dobrôt. Pokiaľ človeku diagnostikujú cukrovku, dôvody sú oveľa komplexnejšie a súvisia najčastejšie s nezdravým životným štýlom. Cukrovka nie spôsobená tým, že si občas doprajeme niečo sladké, ale hlavne buď z vrodenej poruchy tvorby inzulínu, alebo získanej poruchy v dôsledku nadmerného stresu, nesprávnej životosprávy, nedostatočného pohybu (sedavé zamestnanie). atď.

Zoznam citácie

https://www.union.sk/cukrovka-ake-su-jej-priznaky-a-ako-ju-liecit/

https://www.drmax.sk/diaclub/meranie-hladiny-cukru-v-krvi-selfmonitoring

https://zdravoteka.sk/magazin/hladina-cukru-v-krvi-ake-su-jej-hodnoty-hyperglykemia-a-hypoglykemia-1/

https://www.contourplusone.sk/

https://www.korunnycukor.sk/sladky-magazin/moze-cukor-za-cukrovku-alebo-myty-o-cukrovke/

Kontakt

Email: zpsante1@gmail.com
Telefónne číslo: +421 911 176 110

Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky