Inkontinencia už nie je tabu - vložky

23.11.2021

Pár slov na úvod

Ako už názov článku napovedá, inkontinencia moču alebo stolice už v dnešnej dobe nie je a ani by nemala byť tabu, avšak opak je pravdou. U nás vo výdajni sa stretávame s prvotným strachom, keď k nám príde klient prvýkrát. Uvedomujeme si, že táto téma je v spoločnosti menej diskutovaná, ale je lepšie sa zveriť odborníkom, čo Vám vedia odpovedať aj na najchúlostivejšie otázky. Inkontinencia patrí medzi najčastejšie zdravotné problémy, nakoľko postihuje 4 - 8 % populácie a životy takmer 400 miliónov ľudí na celom svete.

Táto téma je svojím rozsahom veľmi obšírna, preto sa v dnešnom článku budeme venovať inkontinencii moču a pomôcok - vložiek s nižšou savosťou.


Čo je to inkontinencia

Pánske inkontinenčné vložky
Pánske inkontinenčné vložky

Medicína definuje inkontinenciu ako samovoľný, vôľou neovplyvniteľný únik moču z močového mechúra. Dochádza k nemu pri porušení základných funkcií dolných močových ciest, konkrétne močového mechúra a močovej trubice, ktoré majú za úlohu udržiavať moč a ovládať jeho vyprázdňovanie. K samovoľnému odkvapkávaniu či odtekaniu môže dochádzať aj ako dôsledok rôznych chorôb, ako napríklad infekcia močových ciest, pokles panvového dna, zväčšenie prostaty, poruchy mozgu a miechy alebo ako následok prítomnosti zhubných nádorov.

Dámske inkontinenčné vložky
Dámske inkontinenčné vložky

Inkontinenciu rozdeľujeme na urgentnú, stresovú, reflexnú a inkontinenciu z pretekania ale môžeme sa stretnúť aj s tzv. zmiešanou inkontinenciou a extrauretrálnou inkontinenciou.


  • Urgentná inkontinencia - je typické naliehavé nutkanie na močenie, ktoré je veľmi ťažké potlačiť. Často je sprevádzané nočným budením sa s pocitom, že potrebujeme ísť na záchod. Sval, ktorého úlohou je kontrolovať sťahovanie močového mechúra je podráždený, nestabilný a sťahuje sa v nepravidelných intervaloch. Touto poruchou zvyknú trpieť predovšetkým starí ľudia. Spúšťacím mechanizmom zvykne byť zle liečená infekcia močových ciest, nádory, cukrovka alebo zväčšená prostata.
  • Pri stresovej inkontinencii v dôsledku nedostatočnej funkcie uzáverových mechanizmov hrdla močového mechúra a panvového dna uniká malé množstvo moču, a to vtedy, keď dôjde ku zvýšeniu intraabdominálneho tlaku. To znamená počas kašlania, zdvíhania a nosenia bremien, smiechu, kýchania, no v ťažkých prípadoch aj pri zmene polohy tela. Jednou z príčin jej vzniku môže byť nadváha. U žien je táto forma inkontinencie najčastejšia nakoľko ju zapríčiňuje pokles panvového dna.
  • Reflexná inkontinencia vzniká ako dôsledok neurologického ochorenia alebo poranenia mozgu alebo miechy. Mechúr sa chová reflexne, napríklad rovnako ako u kojencov, kedy k jeho vyprázdneniu dochádza úplne samovoľne.

  • Inkontinenciou z pretekania zvyknú trpieť muži so zväčšenou prostatou. V tomto prípade z dôvodu zúženej močovej trubice moč z preplneného mechúra horšie odteká. Zúženie spôsobuje práve spomínaná zväčšená prostata.



Typický vek?

K inkontinencii moču dochádza v akomkoľvek veku. Môže byť aj dôsledkom prítomnosti vrodených chýb. Príčin je veľmi veľa, od rôznych druhov chorôb až po úplné ochabnutie svalstva. V ojedinelých prípadoch je aj následkom komplikovanejšej operácie.

Vo vyššom veku, ako už bolo spomenuté dochádza k ochabnutiu svalstva, čoho dôsledkom môže byť vznik inkontinencie. Taktiež môže byť následkom rozvoja dlhodobo neliečených ochorení. Inkontinencia moču teda nie je ojedinelou chorobou. Včasným podchytením poruchy udržania moču sa jej v mnohých prípadoch dá predísť, zmierniť ju alebo úplne vyliečiť. Dokonca prostredníctvom špeciálnych pomôcok sa s ňou dá aj naučiť žiť. Pri inkontinencii nemôžeme jednoznačne konštatovať že, vzniká ako dôsledok starnutia alebo je následkom iných porúch a chorôb.

Čo sú to inkontinenčné pomôcky?

Inkontinenčné pomôcky sú zdravotné pomôcky slúžiace na pomoc proti úniku moču a narozdiel od menštruačných vložiek, absorbujú niekoľkonásobne vyššie množstvo tekutiny. Vďaka špeciálnej látke ON (moč sa zmení na gél) účinne neutralizujú zápach. Existuje veľké množstvo druhov a značiek, čo umožňuje, že každý pacient si môže vybrať práve tú pomôcku, ktorá mu najviac vyhovuje. Absorpčné pomôcky sa vzhľadom na rozdielnu anatómiu opačných pohlaví delia na pánske a dámske. Medzi najznámejšie značky týchto pomôcok na Slovensku patrí Tena, Molicare, Seni a Depend.

Najčastejšie rozdelenie inkontinenčných vložiek je ultra mini (nehradené zo zdravotného poistenia), mini, extra a maxi. Vložky určené na inkontinenciu slúžia ako pomôcka na ľahký až stredný stupeň úniku moču.

Vložky rozdeľujeme podľa savosti, ktorá je označená počtom kvapiek. Čím menej kvapiek je na obale, tým je savosť danej vložky nižšia. Tieto pomôcky majú anatomické tvarovanie na každodenné používanie. Na spodnú bielizeň ich môžeme fixovať samolepiacim pásikom, ktorý je súčasťou spodnej strany vložky alebo pomocou použitia fixačných nohavičiek. Zloženie materiálu týchto vložiek je takmer totožné. Odlišujú sa od seba len veľkosťou, hrúbkou a množstvom použitého materiálu, ktorý je podľa savosti danej vložky potrebný na výrobu.


Stupne inkontinencie

Stupne závažnosti inkontinencie majú okrem zdravotného aspektu, význam terapeutický, ako aj ekonomický, ktorý súvisí s financovaním nákladov spojených s riešením inkontinencie. Z pohľadu úhrad zdravotných poisťovní rozlišujeme tri stupne závažnosti:

  • 1. stupeň (ľahká inkontinencia) - občasný únik moču, t.j. únik po kvapkách, alebo únik maximálne 1-2krát denne (do 100 ml za 4 hodiny). Zdravotnícke pomôcky využívané v tomto štádiu inkontinencie poisťovňa nehradí.
  • 2. stupeň (stredná inkontinencia) - častý únik moču, t.j. únik prúdom niekoľkokrát cez deň objektizovaný dôslednou anamnézou, zhodnotením mikčného denníka, alebo plienkovým testom (od 100 do 200 ml za 4 hodiny). V tomto prípade poisťovňa pacientovi na pomôcky prispieva mesačne do výšky 14,77 €.
  • 3. stupeň (ťažká inkontinencia) - trvalý únik moču, t.j. únik niekoľkokrát denne aj v noci v ľahu (samovoľne) tento stupeň predovšetkým u ležiacich pacientov môže byť spojený aj s inkontinenciou stolice (únik moču viac ako 200 ml za 4 hodiny). Úhrada zdravotníckej pomôcky poisťovňou pri ťažkej inkontinencii je mesačne do výšky 51,94 €

Predpis pomôcok

Inkontinečné vložky Vám  môže predpisovať odborný lekár (špecialista) ako sú geriater, gynekológ, neurológ, lekár v paliativnej medicíne a urológ alebo Váš obvodný lekár na doporučenie špecialistu. Toto doporučenie od špecialistu má platnosť 6. mesiacov a následne je opäť nutné navštíviť odborného lekára. 

Od spustenia elektronického zdravotníctva na Slovensku sa pacientom s chronickými diagnózami, ktorí potrebujú lieky a zdravotnícke pomôcky na pravidelnej báze, výrazne uľahčil systém, ako sa dostať k svojím predpisom. Ak si ich zdravotný stav nevyžaduje preventívnu prehliadku, jednoducho zodvihnú telefón a požiadajú o predpísanie elektronického poukazu. Tento poukaz si následne môžu jednoducho vyzdvihnúť v ktorejkoľvej lekárni alebo výdajni zdravotníckych pomôcok.

Je dôležité, aby na poukaze bolo predpísané množstvo, ktoré prislúcha do požadovaného limitu, nie jeden kus vložky.

U nás vo výdajni nájdete:

Inkontinečné vložky od rôznych firiem (Tena, Hartmann, Depend) s rôznym stupňom savosti. Náš tím vo výdajni Zdravotníckych potrieb Santé Vám ochotne pomôže pri výbere správneho typu podľa Vášho problému z nespočetného množstva druhov.

Vedeli ste....

Samotná inkontinenčná vložka sa skladá s nasiakavej zložky (superabsorbčný materiál), ktorý pohlcuje moč a mení ho na gél. Zo spodnej vrstvy je lepiaca vrstva, ktorá sa prilepuje na oblečenie a zároveň neprepúšťa moč. Nájdu sa ojedinelé prípady, kde pacienti chcú zvýšiť nasiakavú schopnosť tým, že si nalepia inkontinečnú vložku na druhú. Tento spôsob používania neodporúčame, nakoľko spodná vrstva, ako už bolo spomenuté, je nepriepustná a hrozí zvýšená možnosť pretečenia.


Inkontinečné vložky sú na jednorázové použitie, to znamená že po použití treba vyhodiť, nie opakovane používať a už vonkoncom nie prať (reálna príhoda...).

Pánske vložky sa musia fixovať na upnutú spodnú bielizeň (slipy).

Citácie

Za pomoc pri napísaní článku ďakujeme Bc. Dominike Kramorišovej.

Kramorišová, D. (2021). Ekologické aspekty zdravotníckych pomôcok pri inkontinencii. (M. Molitorisová, Ed.) Bratislava: Univerzita Komenského Bratislava, Farmaceutická fakulta. Cit. 22.11.2021

Kontakt

Email: zpsante1@gmail.com
Telefónne číslo: +421 911 176 110

Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky