Kompresívná terapia

08.11.2021

Žily - sú cievy, ktoré privádzajú krv späť z orgánov a tkanív do srdca. Aby sa tak stalo napriek pôsobiacej gravitácii, žily majú špeciálne ventily - chlopne, ktoré bránia spätnému toku krvi. Pod vplyvom gravitácie, genetiky a nesprávnej životosprávy sa chlopne poškodia a už neplnia svoju funkciu, čo je dôvod, prečo krv začína plynúť opačným smerom. Vo vnútri žily je vyvíjaný vysoký žilový tlak, rozširujú sa a tým sa stávajú viditeľné na povrchu kože. Ich hrúbka sa môže pohybovať od 0,1 do 10 mm poprípade viac. Rozlišujeme metličky (do 1mm), retikulárne žilky (1-3mm) a varixy (viac ako 3mm).

metličky, retikulárne žilky, varixy
metličky, retikulárne žilky, varixy

Kŕčové žily sa vyskytujú približne u 25% mužov a 40% žien v 40. veku života a u 45% mužov a 70% žien v dôchodkovom veku. Skutočná príčina kŕčových žíl nie je známa. Existujú rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku tohto ochorenia. Zaraďujeme sem dedičnú predispozíciu, obezitu, tehotenstvo, ťažká práca a práca v stoji alebo v sede, užívanie hormonálnej antikoncepcie, horúce prostredie, nevhodné oblečenie a obuv (obtiahnuté a tesné oblečenie), fajčenie, prekonaná žilová trombóza.


Aké sú príznaky kŕčových žíl?

Okrem nepekného vzhľadu, kŕčové žily môžu spôsobiť nasledujúce príznaky ako sú: pocit ťažkých nôh a únava dolných končatín spojené s bolesťami a opuchmi, svrbenie kože, pálenie pozdĺž žily, nočné kŕče.


Je možné zabrániť vzniku kŕčových žíl?

Niektoré z rizikových faktorov nie je možné upraviť - vek, dedičnosť, ženské pohlavie. Avšak, účinok ďalších faktorov môžeme obmedziť.

  • Chôdza pomáha pumpovať krv späť do srdca, aktivuje svalovú pumpu lýtkových svalov. Ak máte sedavé zamestnanie alebo dlho stojíte, skúste krátku turistiku, beh, plávanie alebo bicyklovanie. Tiež sa neodporúča nosiť topánky s vysokými podpätkami, pretože obmedzuje pohyb členkového kĺbu a tým znižuje prietok krvi do nôh.
  • Kompresné pančuchy (ponožky , pančuchy , pančuchové nohavice) môžu tiež znížiť pravdepodobnosť vzniku kŕčových žíl. V súčasnej dobe existuje široká škála kompresívneho pančuchového tovaru - rôzne farby, textúry, uzavreté a otvorené prsty, samodržiace a iné.
  • Venotoniká - lieky, ktoré zabraňujú poškodzovaniu žíl pomáhajú uľaviť od ťažkostí a zabraňujú progresii ochorenia. Najlepší účinok sa pripisuje mikronizovanej purifikovanej flavonoidnej frakcii diosminu a hesperidinu.
  • Výživové doplnky - krémy, masti, gély nemajú žiadny preukázateľný účinok ako prevencia kŕčových žíl, ale môžu dať pocit úľavy v nohách na konci pracovného dňa.

Aké typy kompresívnych pančúch existujú

Podľa typu ochorenia alebo podľa požiadaviek na prevenciu je potrebné zvoliť najvhodnejší typ pančuchy. Ide hlavne o voľbu správneho tlaku, teda ako veľmi budú pančuchy sťahovať a tým podporovať žilnú stenu. Pre tento účel sa kompresívne pančuchy rozdeľujú do kompresných tried. Čím vyššie číslo, tým väčší vystupňovaný tlak pančucha vyvíja. Prvá kompresná trieda (KT), ktorá nie je hradená zo zdravotného poistenia, sa vyrába v sile stiahnutia (den) 70 denov, 140 denov, alebo 310 denov., tým pádom čím väčšie číslo, tým je väčšia sila stiahnutia. Tieto pančuchy I. KT sa štandardne vyrábajú so špicou (uzavreté prsti v pančuchách), pričom u zdravotných pančuch (II. KT a vyššie) sa vyrábajú s otvorenou aj uzavretou špicou, podľa preferencie pacienta.

  • Lýtkové pančuchy - známe tiež pod označením podkolienky alebo pod skratkou AD. Sú najjednoduchšou variantov kompresívnych pančúch. Často sa s nimi začína, či už na lekárske odporúčanie alebo z vlastného rozhodnutia pre používanie kompresie. Na nohe držia vďaka širokému lemu. Nie sú vhodné, ak sa kŕčové žily vyskytujú priamo pod kolenom alebo tesne pod ním. Lem podkolienky nesmie nikdy obopínať postihnutú žilu alebo byť tesne pod ňou.
  • Stehenné pančuchy - vyššia varianta pančúch označovaná skratkou AG. Pančuchy sú ukončené silikónovým okrajom. Tento okraj končí približne 5 cm pod rozkrokom. Používajú sa hlavne pri ochorení žíl v oblasti stehna. Silikónový okraj zaisťuje, aby pančucha dobre držala na nohe po celý deň. Vzhľad týchto silikónových okrajov je rozmanitý a nemá vplyv na kompresný účinok pančuchy.
  • Pančuchové nohavice (celé) - ľudovo označované "pančucháče" skratkou potom AT. Používajú sa pri ochorení žíl vysoko na stehne až v trieslach. Časť obopínajúca brucho už nie je kompresná, čo zvlášť ocenia tehotné ženy v prvom trimestri, ktoré sú častými užívateľkami tejto varianty kompresie. Rozlišujeme dámske, pánske a tehotenské pančuchové nohavice.
  • Pri nadmernom opuchu nôh z dôvodu choroby je v prípade, že pacient sa nezmestí do rozsahu sériovej pomôcky možnosť dať vyrobiť pančuchy na mieru. Tieto pančuchy sú plné hradené zdravotnou poisťovňou.

Ako používať kompresívne pančuchy?

Kompresívne pančuchy navliekame ráno po osobnej hygiene, pričom u vyhotovenia bez špice môžme využiť saténovú ponožku, ktorá napomáha ľahšiemu navlečeniu na nohu, nakoľko pri členku je kompresia najsilnejšia a rádovo klesá vyššie. Na uľahčenie navliekania vieme využiť aj navliekač pančúch Anna, ktorý Vám výrazne napomôže.

Či už máte sedavú prácu alebo dlho stojíte, odporúčame siahnuť po podporných kompresívnych pančuchách a predísť tak pocitu ťažkých nôh.  Svoje nohy odmeníte aj výživovými doplnkami s obsahom pagaštanu ako aj rutínu.

Akonáhle však už budete doma ležať pri televízii, či nebodaj sa ukladať na spánok, tak si nezabudnite zvliecť tieto pančuchy, nakoľko na noc sa nepoužívajú!

U nás vo výdajni nájdete...

Nie je ľahké sa orientovať v širokom spektre kompresívnych pomôcok.  Prvá, druhá, alebo tretia kompresívná tretia, 70 denové, či 140 denové, podkolienky, stehenné, celé pančuchy? To sú otázky, na ktoré Vám  náš skúsení tím vo výdajni Zdravotníckych potrieb Santé ochotne pomôže nájsť odpoveď.

Zaujímavosť

Ročne je postihnutých 30 000 ľudí. Pľúcna embólia je najobávanejšia komplikácia žilného ochorenia a je spájaná s hĺbkovou žilnou trombózou.

Dobrá rada na záver....

  • kompresívne pančuchy nepoužívajte, keď máte otvorenú ranu v mieste styku pančuchy a kože
  • kompresívne pančuchy nepoužívajte, keď máte zápal žíl v akútnej fáze
  • kompresívne pančuchy sa odporúča prať bez aviváže, aby sa vlákna (Lycra) nepovoľovali

Zoznam citácie

https://www.maxis-medica.cz/zilni-terapie-kompresivni-puncochy-a-pazni-navleky/?sl=SK

https://www.venasum.com/stranky/ochorenia-zil/krcove-zily.php

https://zdravovek.eu/wp-content/uploads/2018/10/krcove-zily-varixy-stadia-vyvinu-e1539772050639-1024x414.jpg

Kontakt

Email: zpsante1@gmail.com
Telefónne číslo: +421 911 176 110

Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky