Ručne vyrábané mydlá

Niečo z teórie výroby
Mydlo je užitočné pri umývaní, pretože molekuly mydla sa dobre viažu s nepolárnymi molekulami (napr. tuk, olej) a polárnymi molekulami (ako voda). Tuhé mydlá sa môžu vyrábať tromi výrobnými spôsobmi. Rozoznávame studený proces, horúci proces a výrobu z mydlovej hmoty.
- Pri studenom procese sa na zmydelnenie využíva hydroxid sodný. Je dôležité narábať s hydroxidom opatrne, nakoľko je veľmi silnou zásadou a môže poleptať pokožku. Pri nesprávnej manipulácii môže spôsobiť závažné poranenia dýchacích ciest, pokožky a očí. Celý proces zmydelnenia prebieha za využitia tepla, ktoré reakcia zmydelnenia prirodzene produkuje. Proces sa nechá dôjsť samostatne po vyliatí do formy. Pri studenom procese musí mydlo niekoľko týždňov zrieť, kým hodnota pH klesne aby bolo mydlo použiteľné. Po tejto dobe je mydlo dostatočne tuhé a predpokladá sa, že reakcia zmydelnenia je ukončená. Ak je mydlo dostatočne tvrdé tak sa nakrája na jednotlivé kúsky, ktoré sa rovnomerne rozložia a nechajú sušiť ešte dva-tri týždne. Počas tohto procesu mydlá stratia prebytočnú vodu a dostatočne stvrdnú.
- Pri horúcom procese sa na zmydelnenie využíva hydroxid sodný, ktorý sa privádza do varu a následne sa vylieva do pripravenej formy. Mydlová zmes dodatočne zahrieva počas celého procesu zmydelňovania, čo umožňuje celému procesu prebehnúť rýchlejšie (cca 3 hodiny) a kontrolovane. Táto metóda je výhradne používaná v priemyselnej výrobe. Pri výrobe priemyselne vyrábaných mydiel pri procese zmydelňovania sa zámerne oddeľuje glycerín a predáva sa ako vedľajší produkt. Táto metóda takisto umožňuje výrobu transparentných mydiel. Takto vzniknuté mydlo už nemusí niekoľko týždňov zrieť.
- Pri výrobe z mydlovej hmoty sa pracuje s mydlovou hmotou. Môže byť priehľadnej alebo bielej farby a zároveň môže obsahovať rôzne prísady ako olivový olej alebo kozie mlieko. Mydlovú hmotu stačí roztopiť, pridať prísady a vyliať do formy. Pri dotyku nie je nebezpečná (nehrozí poleptanie) a má optimálnu hodnotu pH. Pridaný glycerín zvláčňuje a zmäkčuje mydlo. Viete používať hneď po výrobe a nemusí niekoľko týždňov zrieť.
Prírodné mydlá a mydlá z kozieho mlieka
Málokto však vie, že koža zohráva v procese detoxikácie kľúčovú úlohu a preto je nevyhnutné venovať sa jej rovnako ako zvyšku tela. Prírodné mydlo nemá s tými z drogérie nič spoločné, či už z hľadiska zloženia alebo z hľadiska výroby.Základom prírodného mydla sú oleje napríklad olivový, kokosový a neobsahujú umelé syntetické látky. Prírodné mydlá sú vyrábané klasickou metódou za studena, s vyšším podielom olejov, ktoré ostali v mydle nezmydelnené - takže sú vhodné aj pre ľudí so suchou pokožkou. Každé jedno je unikátne, pričom niektoré sú jemnejšie, vhodné na tvár, iné zas odolnejšie voči vode pri častom používaní.Tým, že sú mydlá vyrábané aj rezané ručne a používané sú prírodné suroviny, navzájom sa môžu líšiť odtieňom a tvarom.
Prírodné mydlá od firmy Sapotheca môžeme rozdeliť na mydlá pre každodenné používanie (vonné), mydlá vhodné pre alergikov, mydlá na suchú pokožku a čistiace mydlá. Mydlá je možné použiť na čistenie tváre ako aj celého tela.
- Antibakteriálne mydlo
- Citrusové mydlo je vhodné na pre všetky druhy pokožky na každodenné používanie, pričom jemne premasťujú a udržujú vlhkosť v pokožke. Esenciálny olej dodáva mydlu príjemnú vôňu sviežich citrusov
- Čierne mydlo je vhodné na ošetrovanie problematickej pokožky (akné, mastná pleť). Čistiaci efekt sa dosiahol pridaním aktívneho uhla, ktorý plní funkciu jemného peelingu a oleja z čajovníkového stromu, ktorý pôsobí protizápalovo.
- Čokoládové mydlo
- Hypoalergénne mydlo je vhodné používať pri pokožke ktorá má sklon k alergickým reakciám (začervenanie). V mydle nie je pridaná farba a ani vôňa k zminimalizovaniu možných alergii. Zároveň je v mydle ponechaný glycerín, ktorý zjemňuje pokožku.
- Jogurtové mydlo je vhodné používať pri pokožke ktorá má sklon k alergickým reakciám (začervenanie) alebo pri psoriáze, atopickom ekzéme. Pri výrobe vzniká kyselina mliečna z prírodného jogurtu, ktorá je silne hydratujúca na kožu. Zároveň je v mydle ponechaný glycerín, ktorý zjemňuje pokožku.
- Klinčekové mydlo
- Mydlo s kozím mliekom je vhodné používať pri pokožke ktorá má sklon k alergickým reakciám (začervenanie) alebo pri psoriáze, atopickom ekzéme. Pri výrobe vzniká kyselina mliečna z prírodného kozieho mlieka, ktorá je silne hydratujúca na kožu. Zároveň je v mydle ponechaný glycerín, ktorý zjemňuje pokožku.
- Lúčne mydlo s kozím mliekom je vhodné používať pri pokožke ktorá má sklon k alergickým reakciám (začervenanie) alebo pri psoriáze, atopickom ekzéme. Pri výrobe vzniká kyselina mliečna z prírodného kozieho mlieka, ktorá je silne hydratujúca na kožu. Zároveň je v mydle ponechaný glycerín, ktorý zjemňuje pokožku.
- Nechtíkové mydlo je vhodné na každodenné použitie. Nechtíkový olej a kvety majú upokojujúci efekt na pokožku, pričom tlmia podráždenie kože a sú vhodné na detskú a citlivú pokožku.
- Peelingové mydlo je vhodné na čistenie pleti kvôli svojmu peelingovému efektu na kožu. Obsahuje zrnká praženej mletej kávy a tým zaisťuje odstránenie odumretých častí kože.
- Repelentné mydlo je najmä vhodné v letných mesiacoch, keď je vyšší výskyt nepríjemného hmyzu. Zložky obsiahnuté v mydle, na prírodnej báze odpudzujú, ale zároveň aj vďaka mentolu príjemne chladia. Potenie síce neobmedzuje, ale znižuje potrebu použitia dezodorantu.
- Rozmarínové mydlo
- Levanduľové mydlo
Zaujímavosť
Zdravá koža je nevyhnutná pre naše celkové zdravie i pocit pohody. Funguje ako bariéra medzi okolitým svetom a vnútorným prostredím tela a je to naša prvá a najlepšia ochrana
Citácie
https://www.usikovnychruk.sk/blog/ako-vyrobit-mydlo/
https://moderna.alchymistka.eu/2011/03/postup-vyroby-mydla-metodou-za-studena.html
https://sk.wikipedia.org/wiki/Mydlo
https://sapotheca.sk
https://www.eucerin.sk/o-kozi/zakladne-informacie/struktura-a-funkcie-koze