Tlakomer a pravidelné meranie tlaku

Starostlivosť o vlastné zdravie by mala byť prioritou každého z nás a preto by ste si mali merať tlak pravidelne, presným a klinicky overeným tlakomerom. Odporúča sa merať krvný tlak približne v rovnakom rozmedzí, ku príkladu ráno a večer, zo začiatku každý deň a neskôr 1 až 2-krát v týždni. V rámci prevencie sa odporúča merať krvný tlak 1 až 2-krát do roka, vždy po dobu 7 dní. Starším pacientom sa odporúča využívať pažný tlakomer pred zápästným z dôvodu, že u staršieho pacienta dochádza k strate pružnosti ciev (kornatenie) a tým pádom môžu byť horšie hmatateľné ozveny srdca a následne skreslené hodnoty krvného tlaku.
V domácom prostredí je pacient vo väčšej psychickej pohode. Je dokázané, že dlhodobejšie domáce meranie krvného tlaku môže odhaliť aj atypické prípady hypertenzie, ktoré by nemuseli byť v priebehu jedného merania tlaku v ordinácii odhalené, a napomáha tak predchádzať riziku prípadného srdcového infarktu.
Postup merania krvného tlaku
Krvný tlak zvykne kolísať. Preto, keď sa so sledovaním tlaku začína, malo by sa meranie opakovať 2-3 krát za sebou s chvíľkovým odstupom času a uvoľneným manžety. Medzi jednotlivými meraniami je potrebné počkať najmenej 2-3 minúty. Keď sú namerané hodnoty po dlhší čas podobné, stačí meranie vykonávať iba raz. Krvný tlak by sa mal merať v pokoji, bez rozprávania. Minimálne 30 minút pred meraním sa neodporúča jesť, piť, fajčiť ani cvičiť a sedieť približne 5 minút v kľude. Počas merania by ste mali sedieť, s rukou mierne zohnutou v lakti a opretou o stôl. Nohy by sa nemali prekrižovať. Tlak sa zvykne merať na tej ruke, na ktorej bol pri vstupnom vyšetrení odmeraný vyšší tlak krvi. Väčšina ľudí si meria tlak na ľavej paži.
Z paže by sa mal odstrániť všetok tesne priliehajúci odev, ktorý by mohol brániť plynulému prietoku krvi. Tenkú vrstvu oblečenia nie je potrebné vyzliekať, moderné tlakomery spoľahlivo odmerajú krvný tlak aj cez tenkú blúzku či košeľu.
Správne meranie krvného tlaku
Manžeta tlakomeru sa umiestňuje na pažu vždy v úrovni srdca. Pri tlakomeroch na rameno umiestnite manžetu približne 1-2 cm nad lakťový ohyb (hadička manžety smeruje dopredu k lakťovej jamke). Manžeta by nemala byť voľná, ani veľmi silno utiahnutá. Medzi manžetou a pažou by mal zostať priestor maximálne na jeden prst. Odporúča sa hodnoty si zapisovať a sledovať ich dlhodobý vývoj. Nemusíte sa znepokojovať jednou neobvykle nižšou alebo vyššou nameranou hodnotou tlaku krvi. Dôležitý je dlhodobý stav a pravidelné meranie. Krvný tlak sa meria v stupňoch ortuťového stĺpca (mmHg) a pozostáva z dvoch čísel. Vyššieho systolického tlaku (maximálny tlak krvi, ktorý sa dosahuje pri údere srdca, tj. pri vytlačení krvi do celého tela) a nižšieho diastolického tlaku (najnižší tlak krvi počas relaxácie srdca medzi dvoma údermi). Ideálna hodnota krvného tlaku je pod 120 / 80 mmHg. O zvýšenom krvnom tlaku hovoríme ak je hodnota krvného tlaku nad 140 / 90 mmHg. Srdcová frekvencia (pulz) sa v priemere hýbe okolo 72 úderov za minútu, pričom hodnota pulzu je veľmi premenlivá a závisí od našej aktuálnej fyzickej aktivity, rozrušenia či kondície. U ľudí v dobrej fyzickej forme (športovci) môže byť hodnota pulzu znížená, avšak aj je hodnota pulzu v pokoji nad 100 úderov za minútu naznačuje to zdravotné problémy a treba navštíviť lekára.
Veroval duo comfort
Lekársky presné meranie vďaka technológii DUO SENSOR
• Plnoautomatický ramenný tlakomer s meraním tepu• Dve metódy merania: počúvacia - Korotkovova metóda a oscilometrická metóda merania
• Deteguje a zobrazuje srdcové arytmie
• Umožňuje správne meranie vďaka patentovanej manžete Secure fit, indikátor správnej pozície manžety a odpočinkovej polohy
• Veľký podsvietený displej na jednoduché prečítanie nameraných hodnôt
• Indikuje príliš vysokú alebo príliš nízku teplotu okolia

ktorá vyhodnocuje arteriálne impulzné vlny,
technológia DUO SENSOR navyše využíva presnú Korotkovovu metódu,
používajúcu mikrofón na zaznamenávanie zvukov srdca. Lekári používajú na
meranie krvného tlaku práve Korotkovovu metódu, pretože je veľmi
spoľahlivá (zlatý štandard) a poskytuje presné údaje
i u pacientov so srdcovými arytmiami.
U nás vo výdajni nájdete:
Certifikované pažné aj zápästné tlakomery od japonskej firmy Omron, ako aj švajčiarskej firmy Microlife a nemeckej firmy Hartmann. Náš tím vo výdajni Zdravotníckych potrieb Santé Vám ochotne pomôže pri výbere správneho tlakomeru z nespočetného množstva druhov.
Zaujímavosť
Viete o tom, že sa odporúča kalibrovať každý tlakomer raz za 5 rokov a tým overiť či merá správne?
Vedeli ste, že hodnoty krvného tlaku môžu kolísať počas dňa a netreba sa hneď znepokojovať, ak sú vyššie?
Zoznam citácie:
https://www.tlakomeryomron.sk/ako-spravne-merat-krvny-tlak/
https://www.alza.sk/ako-merat-tlak